Miasto Kraków od ponad wieku utrzymuje rezerwę terenu w postaci pasa ciągnącego się od Skałek Twardowskiego, aż po ujście Wilgi.
Jest to pozostałość po jednym z licznie tworzonych ówcześnie projektów inżynierii wodnej, nigdy niezrealizowanym Kanale Krakowskim,
zwanym też Kanałem Ulgi. Sto lat temu miał chronić miasto przed powodzią, lecz budowany dziś nie spełniłby już swojej funkcji.

Chcemy stworzyć przestrzeń, w której można znaleźć odskocznię od miasta, oddech i ukojenie. Do tego potrzeba
starań, aby to natura i różnorodność gatunkowa była na pierwszym planie. Wjazd od strony zachodniej zostaje
przekształcony w trakt pieszo – rowerowy, wyniesiony ponad poziom terenu. Ścieżka ciągnie się przez okolice
Zakrzówka, wzdłuż ul. Norymberskiej, na północ od ul. Pychowickiej i to tutaj powinniśmy być tylko gośćmi.

Park Ulgi rozpoczyna się przy Wiśle przy wlocie w ul. Norymberską i kończy Plantami Floriana Nowackiego przy ujściu Wilgi do Wisły. Wraz z trasą wzdłuż Wisły tworzy ring na prawie 9 km.

Liniowy układ parku pozwoli na wprowadzenie atrakcyjnej trasy rowerowej i spacerowej, która może zachęcić mieszkańców i mieszkanki Krakowa do uprawiania sportu. Biorąc pod uwagę potrzeby wszystkich grup (uwzględniających płeć, wiek, czy myśląc nawet o naszych czworonogach) wzdłuż trasy będą lokalizowane przysiadaki, toalety i punkty z wodą pitną. Kierując się na wschód, przez ul. Kapelanka docieramy do ogródków działkowych ROD Ludwinów. Tutaj jest okazja, aby wzdłuż trasy Ulgi stworzyć możliwość sprzedaży warzyw i kwiatów lub – wg potrzeb sąsiadów – organizować cykliczne wyprzedaże garażowe.

Park Ulgi rozpoczyna się przy Wiśle przy wlocie w ul. Norymberską i kończy Plantami Floriana Nowackiego przy ujściu Wilgi do Wisły.
Wraz z trasą wzdłuż Wisły tworzy ring na prawie 9 km.

zespół: Dominika Wilczyńska, Barbara Nawrocka
współpraca: Weronika Kozak, Jakub Chrząstek
konsultacje: Iga Kołodziej

Kraków, 2020

o Parku Ulgi w mediach:
kraków.wyborcza.pl
lovekrakow.pl

do góry