LOKALIZACJA

Społeczny projekt zagospodarowania przestrzeni przed Składem Solnym przy ul. Na Zjeździe 8 w Krakowie. Sam obiekt będzie w przyszłości rozbudowany i powstanie w nim Centrum Literatury i Języka. Do tego czasu budynkiem opiekują się krakowscy artyści i artystki oraz organizacje pozarządowe. Organizują wydarzenia artystyczne, prowadzą Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka, działają na rzecz zrównoważonego transportu i angażują krakowską społeczność. Tworzą oddolny dom kultury.

IDEA TYMCZASOWEJ PRZESTRZENI PUBLICZNEJ

Zagospodarowanie placu przed Składem Solnym to stworzenie nowej, atrakcyjnej przestrzeni publicznej. Kilkuletnia perspektywa działalności tworzy okazję do wprowadzenia rozwiązań, które mimo swojej tymczasowości, przyczynią się do znacznej poprawy jakości tej przestrzeni. Poniżej opisane propozycje rozszerzą funkcję na zewnątrz budynku, zwiększą widoczność nieformalnej instytucji kultury oraz uczynią przestrzeń bezpieczną dla jej użytkowników i użytkowniczek. Wprowadzenie zieleni i modułowych miejskich mebli stworzy kameralną przestrzeń, zapraszającą do tego, aby spędzić tu czas.

ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE

Nieutwardzony teren od strony północnej (od strony Wisły) będzie przekształcony w ogród. Wprowadzenie warzyw, ziół i kwiatów oraz pojedynczych, rozproszonych miejsc do siedzenia stworzy kameralną, zieloną oazę w centrum miasta. Aranżacja placu będzie łatwa do rearanżacji i pozwoli na wykorzystywanie miejsca na różne sposoby. Zakładamy wprowadzenie mobilnych elementów, które będą mogły pełnić wiele funkcji: modułowe bryły o różnych kształtach to siedziska, donice i podesty, siatka ażurowych konstrukcji (pergole) pełni rolę ekranów, wydzielających przestrzenie. Wyspy z bujną zielenią o różnej wysokości uczynią przestrzeń kameralną i atrakcyjną. Z uwagi na tymczasowość rozwiązań i potrzebę rearanżacji placu proponujemy wprowadzenie zieleni w donicach. Na południowej części przestrzeni, wykorzystując istniejące utwardzenie terenu, zaaranżowany zostanie plac manewrowy do nauki jazdy na rowerze. Nowa obudowa istniejących schodów prowadzących z chodnika na plac spełnia postulat o zwiększonej widoczności wejścia i bezpieczeństwie nowej przestrzeni publicznej. Jednocześnie wjazd od strony południowej zapewnia dogodną komunikację wszystkim tym, którzy nie mogą skorzystać ze schodów: (kierowcy samochodów dostawczych, rowerzystki, rodzice z wózkami dziecięcymi, osoby o ograniczonej sprawności ruchowej).

EKOLOGIA I RECYKLING

Inicjatywa ma charakter tymczasowy. Proponowane rozwiązania nie wprowadzają trwałych zmian. Poszczególne elementy można zastosować w innej lokalizacji, gdy rozpoczną się prace budowlane Planety Lem. Materiały użyte w projekcie będą pochodziły z recyklingu lub będą naturalne (np. drewno) po to, aby surowiec można było wykorzystać powtórnie.  

Kraków, 2020
zespół: Weronika Kozak, Jakub Chrząstek, Dominika Wilczyńska, Barbara Nawrocka

do góry